Termín:
1. 7. – 22. 7. 2018
Počet dní:
22 (ne – ne)
Počet nocí:
21
Doprava:
letecky Praha
Strava:
snídaně
Cena za osobu:
Nezávazná objednávka

Popis ubytování a programu zájezdu

Délka tras:

letecky 6000 km, místní dopravou 2300 km, pěšky 8x 5-8 km (volitelně) Počasí: vzduch 20-35 °C Nástupní místo: Praha

Program
1. až 3 den

Praha - Jerevan a okolí. Let do Jerevanu: obří schodiště Kaskáda, socha Matky Arménie, opera a bulváry, bývalé Leninovo náměstí s národní galerií a muzeem arménské historie, národní knihovna Matenadaran. Muzeum arménské genocidy Tsitsernakaberd. Exkurze ve výrobně slavného koňaku Ararat. Posvátný Ečmiadzin - „Vatikán“ arménské církve: hlavní katedrála Mayr Tachar, pokladnice. Starobylé kostely. Majestátní pevnost Amberd v pohoří Aragats, krátká túra. Kláštery Saghmosavank a Hovhannavank. Klášter Geghard (UNESCO) zčásti vytesaný do skály: místo, kde bylo uschováno svaté kopí. Garni - neuvěřitelně zachovalý antický chrám v nádherné horské scenérii.

4. až 5 den

Sevan, Dilidžan. Na jih k hranicím Turecka: čápi a tržnice s ovocem. Klášter Chor Virap - úchvatné výhledy na sopku Ararat (5137 m) a mezi skalami posazený klášter Noravank. Přes Selimův průsmyk (2410 m) a středověkou karavanseraj k jezeru Sevan. Noratus: pitoreskní hřbitov se starobylými kačkarovými kříži. Sevanavank s výhledy na jezero a prezidentskou vilu. Možnost koupele v průzračné vodě jezera téměř 2000 m nad mořem. Tunelem do horské dilidžanské přírodní rezervace. Dilidžan: tradiční kamenné domy s dřevenými pavlačemi. Túra ke zříceninám zarostlých kostelů Juchtavank a na pravý arménský venkov s horskými loukami, lesy a zapomenutými vesničkami.

6. den

Dilidžan - Tbilisi. Od Sevanu přes etnické ruské vesnice Fioletovo a Lermontovo do kaňonu řeky Debed. Krátký výšlap k „arménskému Angkor Watu“ - ruinám kláštera Kobayr. Poslední arménský klášter - impozantní Haghpat (UNESCO). Cesta na hranice s Gruzií. Přejezd do Tbilisi. 7.-8.den: Tbilisi - Kazbegi. Prohlídka Tbilisi, asi nejkrásnějšího města Zakavkazska: staré město, Sameba - třetí největší pravoslavná katedrála světa, pevnost Narikala. Přejezd vojenskou silnicí do hor na sever se zastávkou u pevnosti Ananuri. Fotopauzy na horských vyhlídkách. Přes zimní lyžařská střediska do Kazbegi (1750 m). Výjezd terénními vozy ke kostelíku Nejsvětější Trojice do výšky 2200 m, za příznivých podmínek nádherné výhledy na pětitisícový Kazbek. Typická obranná věž, barevná travertinová skála.

9. až 11 den

Kutaisi - Svanetie. Bývalé hlavní město Gruzie Mtscheta (UNESCO) - památky na počátky gruzínského křesťanství: skalní klášter sv. Kříže, katedrála Svetischoveli, kostel sv. Avrama, starobylé uličky, vinárny. Cesta na západ země, do kraje bájné Kolchidy (cíl výpravy argonautů pro Zlaté rouno). Kutaisi: klášter Gelati s asi nekrásnějšími freskami na Kavkaze a hrobem krále Davida Stavitele, katedrála Bagrati (UNESCO). Přírodní rezervace Sataplia s dinosauřími stopami, jeskyní a futuristickou vyhlídkou. Náročný přejezd horami do rázovitého kraje Svanetie (UNESCO) s majestátními štíty Kavkazu, obrannými věžemi a kamennými vesničkami, kde se zastavil čas. Moderní muzeum svanetské historie a archeologie. Terénními auty srdcem Svanetie do Ušguli, asi nejkrásnější vesnice regionu. Vysoké horské štíty, svérázní lidé, vynikající místní kuchyně…

12. až 13 den

Svanetie - Vardzia - Tbilisi. Přejezd k Černému moři do Ureki: koupání a osvěžení na jediné gruzínské písečné pláži. Přes Kutaisi dále do centrální Gruzie. Unikátně dochovaný středověký hrad Chertvisi, symbol Gruzie - jeskynní klášter Vardzia vyhloubený ve 13 patrech nad sebou se stovkami mnišských cel a s 25 vinnými sklepy. Lázně Bordžomi s minerální vodou vyhlášenou po celém bývalém SSSR. Skalní město Uplistsiche. Gori: Stalinův rodný dům, muzeum a neprůstřelný vagón. Návrat do Tbilisi: návštěva národního muzea či tradičních sirných lázní a masáží v Abanotubani.

14. až 16 den

Tbilisi - Kachetie, Tušetie. Odjezd z Tbilisi na východ do vinařské oblasti Kachetie. Dva z někdejších 15 jeskynních klášterů v oblasti David Garedža. Opevněné historické Signaghi s vinárnami. Kachetská metropole Telavi. Výlet terénními auty do úchvatného kavkazského regionu Tušetie přes průsmyk téměř 3000 m nad mořem. Dramatická krajina, obranné věže, středověké vesnice, v nichž se zastavil čas.

17. až 19 den

Telavi - Šeki - Baku. Významná katedrála Alaverdi. Bývalá královská pevnost Gremi. Hranice Ázerbajdžánu. Horská vesnice Ilisu s hradem a starobylým minaretem, ázerbajdžánské „Švýcarsko“. Starobylé Šeki: chánův palác, karavanseraj, šachová škola. Tradiční horské městečko měďotepců Lahic, starosvětské místo s geniem loci. Pastýři, psi a stáda koz pod bílými štíty Kavkazu. Šamachi: starý muslimský hřbitov. Středověké mauzoleum Deri Baby. Bublající bahenní sopky u Qobustanu. Přejezd ke Kaspickému moři do expandující metropole Baku (UNESCO) - středověké město i moderní architektura magnátů: Panenská věž, palác Širvanšáhů, jazzové bary, noční kluby.

20. až 21 den

Poloostrov Abšeron, Gobustán. Perverzní krása krajiny zdevastované všudypřítomnou ropou, fascinující ohně planoucí ze země. Ohnivá hora (popsaná už Marco Polem). Suraxani: zoroastrijský chrám věčného ohně Atešgah, místo uctívané i hinduisty. Středověký hrad Merdekan. Velkolepá moderní mešita v Šivelanu. Nardaran: pevnostní věž i mešita Rehime Chaním - centrum konzervativního islámu. Koupání na písečných plážích Kaspického moře. Cesta na jih kolem ropných polí s těžebními věžemi (bondovka Jeden svět nestačí) do Gobustánu: jedinečné prehistorické petroglyfy (UNESCO).

22. den

Baku - Praha. Návrat domů.

Obsah ceny

Základní cena zahrnuje

Doprava. Výlety terénními vozy v Gruzii (Svanetie, Tušetie). Víza a jejich vyřízení (Ázerbajdžán). Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, pronajatý minibus po trase zájezdu. Ubytování: Arménie: 3* hotely, Gruzie: 2-3* hotely, 1x v rodinách, Ázerbajdžán: 3* hotely, 1x v rodinách, vždy 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, jen v rodinách příslušenství společné a 1-lůžko nelze. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 12 200 Kč. Strava: Součástí ubytování jsou snídaně.

Základní cena nezahrnuje

  • cestovní pojištění
  • místní taxy a poplatky (např. pobytová taxa, vratná kauce apod.)
  • fakultativní služby (za příplatek)
  • víza (pokud jsou vyžadována)

Informace o zájezdu

Tento zájezd je pojištěn pro případ úpadku cestovní kanceláře. Kategorie hotelu a informace o zájezdu jsou uvedeny dle popisu pořádající cestovní kanceláře. Doklady o pojištění jednotlivých cestovních kanceláří naleznete zde. Pořádání tohoto zájezdu se řídí obchodními podmínkami cestovní kanceláře Nomád, která zájezd organizuje.

  • Lokalita dle CK: Dle popisu
  • Místo dle CK: Dilidžan, Kutaisi, Sevan, Svanetie

ZAKAVKAZSKO - ARMÉNIE, GRUZIE A ÁZERBAJDŽÁN

Číslo zájezdu: 920414
Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Gruzie, Kutaisi, Sevan, Svanetie

Všechny termíny a možnosti (1)